Skype Learning i Rosetta Stone: Wszystkie plusy i minusy, które powinieneś znać

Skype Learning i Rosetta Stone: Wszystkie plusy i minusy, które powinieneś znać

Obecnie głównym rywalem korepetytorów są aplikacje i oprogramowanie. Wielu początkujących uczniów zbytnio ekscytuje się możliwościami, jakie dają korepetycje, błędnie zakładając, że rok wystarczy, by opanować nowy język. Wkrótce okazuje się, że postępy wymagają czegoś więcej niż tylko jednej aplikacji na smartfonie.

W tym artykule nie przeciwstawiamy sobie dwóch różnych sposobów uczenia się, ale pokazujemy, że zarówno aplikacje językowe, jak i korepetycje online mają swoje wady. W rzeczywistości uczący się powinni zdać sobie sprawę, że żadna metoda nie jest doskonała, a ich głównym zadaniem jest nie tylko wykonywanie zadań, ale także wybór najlepszego sposobu gromadzenia wiedzy.

Zalety uczenia się przez Skype'a

 • Możesz połączyć się z korepetytorem w dowolnym miejscu na świecie.

Oto przypadek: postanawiasz uczyć się niemieckiego, nie masz czasu na drogę i chcesz mieć do czynienia wyłącznie z native speakerem. Dzisiaj możesz to zrobić, mając tylko dobry dostęp do Internetu i wolną przestrzeń do nauki. Po znalezieniu korepetytora języka niemieckiego który pasuje do Twojego planu zajęć, możesz komunikować się z nim bezpośrednio przez Skype. Na poniższym zrzucie ekranu widać kilka rzeczy, o których zawsze należy pamiętać, wybierając korepetytora.

 • Praktycznie brak ograniczeń czasowych.

Lekcje przez Skype'a mogą odbywać się wcześnie rano, późno w nocy lub o dowolnej porze dnia. Zazwyczaj korepetytorzy, którzy mają z tobą kontakt przez Skype'a, dostosowują się do twojego planu zajęć, jeśli mają wolne miejsca dla uczniów. Wszystkie te szczegóły powinieneś wyjaśnić z wybranym korepetytorem.

 • Wygodne, bezpieczne płatności.

Zazwyczaj system płatności jest uniwersalny, taki jak PayPal. Częstotliwość płatności zależy od warunków ustalonych bezpośrednio z korepetytorem. Możesz wynagradzać korepetytora za każdą lekcję lub raz w miesiącu z góry. W innych przypadkach warunki płatności zależą od serwisu, który prowadzi dokumentację korepetytora.

 • Łatwy sposób na znalezienie i zmianę korepetytora Skype'a.

Różnica między interakcją online a interakcją w klasie polega na tym, że nie przywiązujesz się tak bardzo do osoby, której nigdy nie spotkałeś osobiście. Z tego powodu wygodniej jest zmienić korepetytora, jeśli nie jesteś zadowolony z jakości udzielanych lekcji. W takim przypadku rozsądnie jest zwrócić się do serwisu oferującego korepetycje do innego nauczyciela. Jednym z takich serwisów może być Preply który ma wielu korepetytorów na całym świecie.

Wady nauki przez Skype'a

 • Brak interakcji z innymi uczniami.

Jako osoba ucząca się będziesz miał dostęp tylko do jednego korepetytora lub grupy swoich przyjaciół-uczniów na Skype. Nie będziesz mógł dołączyć do społeczności innych, nieznanych ci uczniów i rozmawiać z nimi na podobne tematy. Ta opcja jest zwykle dostępna na czatach internetowych dla uczących się lub w programach takich jak Rosetta Stone. Skype jest jednak darmowy, podczas gdy Rosetta wymaga za tę opcję ponad 300 dolarów.

 • Brak specjalistycznego czatu, który jest połączony z zapisem postępów w nauce.

Również w tym przypadku prawie wszystkie płatne programy oferują tę niezwykłą korzyść. Dla korepetytora bardzo wygodne jest zorganizowanie czatu grupowego, który łączy ludzi o różnych gustach, narodowościach i religiach w jednym temacie i na podobnym poziomie językowym.

 • Najnowsze wersje Skype'a mają zbyt wiele reklam.

Jako darmowe narzędzie komunikacyjne, jego główną wadą są wyskakujące okienka reklamowe, które pojawiły się w nowych wersjach. Podczas lekcji uczeń może przypadkowo kliknąć taką reklamę i odwrócić uwagę od instrukcji korepetytora.

Zalety Rosetta Stone

 • Podejście polegające na zanurzeniu się w języku.

Jest ono przeciwstawione tradycyjnym metodom zapamiętywania słów i zwrotów. Gdy widzisz na ekranie nowe słowo, nie potrzebujesz jego tłumaczenia. Obrazy są kontekstowe, a zatem można zrozumieć nawet całe zdanie na podstawie obrazu. W ten sposób uczymy się naszego języka ojczystego już w dzieciństwie.

 • Program oferuje zarówno wersję online, jak i instalowaną.

Można również korzystać z zestawu CD-ROM, który jest mniej wygodny dla tych, którzy potrzebują natychmiastowego dostępu do programu. Wersja online oferuje więcej korzyści, ponieważ można z niej korzystać w wolnym czasie na dowolnym urządzeniu przenośnym, laptopie lub komputerze stacjonarnym.

 • Inteligentne połączenie ćwiczeń językowych.

Każda jednostka jest podzielona na lekcje i cztery niezbędne ćwiczenia językowe. Poniżej możesz zobaczyć zrzut ekranu z mojej sesji ćwiczeniowej, na którym widać, jak inteligentnie połączono ćwiczenia.

[subskrypcja_form]

 • Najnowsza technologia rozpoznawania mowy.

Ogólnie rzecz biorąc, silnik porównuje odtwarzane przez Ciebie dźwięki z próbkami native speakerów. Wyniki są dokładne, ponieważ częstotliwość porównywania wynosi 100 razy na 1 sekundę. Co więcej, uczący się może zobaczyć przebieg fali, spektrogram i kontur wysokości dźwięku w porównaniu z wersją native speakera.

 • Uczący się mogą również korzystać z ćwiczeń Adaptive Recall.

Oprócz czterech obowiązkowych ćwiczeń powtórzeniowych w każdej jednostce, ćwiczenia te oceniają postępy ucznia i dostosowują się do już nabytych umiejętności. Częstotliwość ćwiczeń Adaptive Recall zależy więc od tego, jak dobrze opanowałeś poprzednią lekcję. Głównym celem tej funkcji jest przekształcenie Twojej pamięci krótkotrwałej w długotrwałą.

Wady Rosetta Stone

 • Wysoka cena za oprogramowanie.

Na przykład cały kurs online języka francuskiego, który obejmuje 24 miesiące, będzie Cię kosztował 387 dolarów lub 340. Oczywiście, będzie on dostępny na wszystkich urządzeniach, a ponadto będziesz miał do dyspozycji dodatkowe gry i sesje ćwiczeniowe z native speakerem. Mimo to jednorazowa zapłata będzie zbyt droga, ponieważ istnieją darmowe interaktywne aplikacje online, takie jak DuoLingo, Babbel, Busuu, LiveMocha itp.

 • Brak wskazówek podczas lekcji.

Być może nie jest to wada wyłącznie tego oprogramowania. Każdy program, który wyklucza pomoc nauczyciela podczas lekcji, może sprawić, że uczący się będzie zdezorientowany nową jednostką gramatyczną lub dziwną logiką. Mimo że dostępne są sesje na żywo z native speakerem, odbywają się one dopiero po osiągnięciu pewnych postępów. Oznacza to, że podczas jednej z lekcji nie można nacisnąć przycisku pauzy i poprosić o proste wyjaśnienia.

 • Funkcja rozpoznawania mowy jest wrażliwa na zmiany wysokości głosu.

Mimo że technologia ta jest określana jako "najnowocześniejsza", użytkownik odczuwa jej słabe strony, gdy zmienia się wysokość głosu. W takim przypadku aparat skupia się bardziej na intonacji niż na wymowie poszczególnych dźwięków.

 • Zbyt długie i czasochłonne czynności.

Nie kwestionuję faktu, że powinieneś ćwiczyć język przynajmniej 45 minut dziennie. Jednak powtarzanie tych samych zwrotów, gdy się je już zna, staje się męczące i irytujące. Z tego powodu program nie jest idealnie dostosowany do postępów ucznia i wymaga dalszego rozwoju.

 • Brak ćwiczeń tłumaczeniowych.

Twórcy programu Rosetta Stone twierdzą, że głównym czynnikiem skutecznej nauki jest zanurzenie się w języku, a ćwiczenia tłumaczeniowe nie są jego częścią. Ćwiczenia tłumaczeniowe pomagają uczącemu się zrozumieć główne różnice strukturalne między językiem ojczystym a nowym językiem.

Biorąc pod uwagę zalety i wady obu sposobów nauki języka, warto połączyć korepetycje przez Skype'a z zajęciami szkoleniowymi Rosetta Stone. W ten sposób osoba ucząca się będzie mogła czerpać wszystkie korzyści z narzędzi online i otrzymywać od osobistego korepetytora online odpowiedzi na zagmatwane zagadnienia językowe.