Jak używam YouTube do nauki języków obcych

Jak używam YouTube do nauki języków obcych

Jedną z rzeczy, która odróżnia ludzi od reszty gatunków na naszej planecie, jest nasza zdolność do używania narzędzi.

YouTube też jest takim narzędziem. Narzędziem, na które wielu ludzi narzeka, twierdząc, że jest to tylko sposób na zmarnowanie wielu godzin życia, bez uzyskania wartości w zamian.

Ja osobiście straciłem wiele rozproszonych godzin na YouTube. Ale tylko dlatego, że może być używany do rozpraszania, nie oznacza, że YouTube jest narzędziem rozpraszania. W rzeczywistości YouTube może być korzystne dla Twojego życia, też, jeśli wiesz, jak go używać.

Dzisiaj chciałbym pokazać ci, jak używam YouTube nie jako sposób na marnowanie czasu, ale jako sposób na dodanie prawie nieskończonej wartości do moich wysiłków w nauce języków obcych i mojego życia jako całości.

Jeśli kiedykolwiek miałeś wrażenie, że YouTube to tylko strata czasu, mam nadzieję, że przekonam cię, że YouTube, jeśli jest używany w sposób przemyślany i celowy, może być jednym z najlepszych narzędzi w arsenale każdego uczącego się języka.

Krok 1: Jak znaleźć filmy na YouTube w języku docelowym

Według własnych statystyk YouTube, użytkownicy serwisu oglądają łącznie ponad miliard godzin filmów na YouTube każdego dnia.

Nic więc dziwnego, że ta strona może być tak rozpraszająca.

Jeśli chcesz odnieść sukces, używając YouTube do nauki języków (a nie bezcelowego oglądania), potrzebujesz strategii, które pomogą ci dotrzeć do odpowiednich filmów, zanim zostaniesz wciągnięty w króliczą norę rozproszenia uwagi.

Moje pierwsze zalecenie jest następujące: wybierz treść wideo, którą chcesz obejrzeć przed po wejściu na stronę główną YouTube.

youtube

Jeśli już masz na myśli konkretne wideo, to jest to łatwe - po prostu wpisz nazwę wideo lub kanału w Google i użyj linku z Google, który zaprowadzi cię prosto do tego, co chcesz obejrzeć.

Następnie obejrzeć wideo, i gotowe!

Wchodzisz, wychodzisz, łatwo. Bez rozpraszania uwagi.

Jeśli nie myślałeś o konkretnym wideo do oglądania, pobyt koncentruje się będzie nieco trudniejsze. Będzie to wymagało od Ciebie rzeczywistego klikania po YouTube, zanim znajdziesz to, czego potrzebujesz, a to może być ryzykowne, zwłaszcza jeśli chodzi o unikanie rozproszenia uwagi.

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie poszukiwań nowych filmów do oglądania jest odwiedzenie forum językowego i sprawdzenie, czy osoby uczące się i/lub znające język docelowy mają jakieś rekomendacje dotyczące filmów lub kanałów.

Dla każdego języka, istnieje zazwyczaj wielu YouTuberów, którzy są popularni wśród uczących się, więc kiedy już masz rekomendację, możesz przynajmniej odwiedzić kanał bezpośrednio i przejść stamtąd.

Alternatywnym, ale bardziej ryzykownym podejściem byłoby Zmień ustawienia lokalizacji na YouTube do kraju, w którym mówi się w języku docelowym.

Po zmianie lokalizacji, strona główna YouTube pokaże ci wszystkie najpopularniejsze i najmodniejsze filmy w tym kraju, co oznacza, że wiele filmów, które zobaczysz, będzie w twoim języku docelowym.

Krok 2: Wybieranie filmów, które są dla ciebie odpowiednie

Niezależnie od tego, czy poprosisz o rekomendacje filmów od osób uczących się, czy sam poszukasz filmów, wkrótce napotkasz problem - nadal masz ogromną ilość filmów do wyboru.

Mając zbyt wiele wyborów może szybko doprowadzić do zmęczenia decyzji, więc trzeba mieć sposób na zero-in na właściwych filmów dla Ciebie, zanim się znudzisz lub przytłoczysz.

Kiedy wybieram filmy z YouTube do nauki, kieruję się następującymi prostymi zasadami:

 • Są na temat, który mnie osobiście interesuje
 • Używaj zrozumiałego języka
 • być krótkie (od 5 do kilku minut)
 • mieć napisy, albo w języku docelowym, albo w moim ojczystym (ale najlepiej w obu).

Każdy film, który nie spełnia któregokolwiek z tych kryteriów, zostanie całkowicie zignorowany. Jeśli spełnia niektóre z kryteriów, a nie spełnia innych, być może zrobię zakładkę do obejrzenia w przyszłości. Natomiast każdy film, który spełnia wszystkie kryteria, zostaje natychmiast dodany do listy odtwarzania, dzięki czemu mam do niego szybki dostęp, kiedy tylko tego potrzebuję.

Te zasady są świetne, ponieważ pomagają mi przejść od wielu opcji do zaledwie kilku w krótkim czasie, pozwalając mi szybko przejść do najważniejszego kroku - faktycznego oglądania!

Krok 3: Przygotowywanie się do oglądania

Mając swoją playlistę filmów pod ręką, nadszedł czas, aby usiąść, obejrzeć film i faktycznie się z niego nauczyć.

To może wydawać się proste, ale tak nie jest. Jeśli chcesz wydobyć maksymalną wartość z oglądania wideo, musisz podejść do procesu oglądania zupełnie inaczej niż do zwykłego filmu w swoim ojczystym języku.

Po pierwsze, oznacza to, że nie należy się rozglądać. Celem jest skupienie się, więc kiedy wciskasz play na filmie w języku docelowym, powinieneś siedzieć przy stole lub biurku, z ołówkiem i papierem w ręku.

Zanim zaczniesz oglądać, polecam pobrać narzędzie, które pomoże Ci tłumaczyć napisy na YouTube w locie. Pozwoli Ci to szybciej zrozumieć, co dzieje się w każdym filmie, bez konieczności przerzucania wzroku między filmem a słownikiem.

Ja osobiście używam rozszerzenia Google Chrome o nazwie Wisesub do tego celu, choć jestem pewien, że inne przeglądarki mają podobne wtyczki, które można znaleźć poprzez proste wyszukiwanie.

Krok 4: Oglądanie i przeglądanie obcojęzycznych filmów na YouTube

Nauka z obcojęzycznego filmu na YouTube to coś więcej niż obejrzenie go raz, a potem zapomnienie o nim.

Zamiast tego zalecam wieloetapowy proces, który pomoże Ci stopniowo uczyć się i przeglądać treść wideo, tak aby z czasem coraz lepiej ją rozumieć.

 • 1

  Obejrzyj film dwa razy, z napisami w języku docelowym
 • 2

  Obejrzyj film raz, z napisami w języku ojczystym
 • 3

  Obejrzyj film raz, z napisami w języku docelowym
 • 4

  Obejrzyj film ponownie z napisami w języku docelowym, ale zrób notatki na temat nowych i/lub trudnych słów lub zwrotów
 • 5

  Obejrzyj film raz bez napisów, ale skup się na elementach wizualnych i mowie ciała

Jak widać, proces ten pomaga nauczyć się wideo poprzez powtarzanieale także poprzez zróżnicowanie sposobów, w jakie przetwarzasz zawartość wideo:

 • Oglądanie z napisami w języku docelowym pomaga wzmocnić więź między językiem mówionym a pisanym. Poprawia to jednocześnie twoje umiejętności słuchania i czytania.
 • Oglądanie z napisami w języku ojczystym pomaga szybko zrozumieć, co dzieje się na filmie, dzięki czemu można wykorzystać tę wiedzę do późniejszej nauki nowych słów w języku docelowym.
 • Ponowne oglądanie z napisami w języku docelowym pozwala na dopasowanie wiedzy zdobytej w poprzednim kroku z napisami w języku angielskim do języka docelowego, który pojawia się w filmie.

Oglądanie z jednoczesnym robieniem notatek pozwala na krytyczne myślenie o treści filmu, rysowanie związków między słowami i ideami oraz zapamiętywanie nowych słów.

Oglądanie bez napisów i skupienie się na wskazówkach wizualnych pozwala na uchwycenie wizualnej jakości języka, w tym języka ciała i mimiki twarzy.

Kiedy oglądasz film w swoim języku docelowym, powinieneś przechodzić przez te etapy, powtarzając je tak często, jak tylko chcesz.

Z każdym kolejnym przesłuchaniem zyskasz nowe spojrzenie na treść filmu i lepsze zrozumienie całego materiału.

Krok 5: Zapisz, czego nauczyłeś się z każdego filmu

Jedną z moich ulubionych rzeczy w używaniu filmów z YouTube do nauki języka jest to, że każdy film może nauczyć cię tak wielu różnych rzeczy o twój język docelowy i kultury, w tym:

 • Gramatyka
 • Słownictwo
 • Wymowa i intonacja
 • Akcent
 • Wyrażenia idiomatyczne
 • Lista Język ciała
 • Kultura (zwyczaje, historia, polityka, itd.)

Rzecz w tym, że nie możesz po prostu obejrzeć jednego filmu na YouTube kilka razy i oczekiwać, że wszystkie te informacje zostaną zapisane w twoim mózgu.

Aby zachować tę wiedzę dostępną i możliwą do wykorzystania w przyszłości, musisz zapisuj przydatne informacje i trzymać ją w bezpiecznej przestrzeni.

To dlatego robienie notatek było kluczową fazą w naszym procesie oglądania: musisz znaleźć czas, aby faktycznie zachować nową wiedzę, którą zdobywasz, albo ją zapomnisz.

Ale szczerze mówiąc, uważam, że powinieneś pójść o krok dalej: Nie tylko rób notatki, ale opracuj system ich przechowywania, abyś mógł je przejrzeć w przyszłości.

W moim przypadku jest to tak proste, jak prowadzenie notatnika. Kiedy oglądam film, albo zapisuję swoje notatki bezpośrednio w odpowiedniej sekcji w notatniku, albo piszę je w innym miejscu i przenoszę do notatnika później.

Jeśli chcesz mieć bardziej nowoczesną alternatywę, polecam pisanie notatek na komputerze, a następnie zapisywanie plików w chmurze. Świetnie nadają się do tego darmowe usługi, takie jak Google Docs czy Microsoft one note.

W każdym razie pamiętaj, co mawiali Rzymianie:

Verba volant, scripta manent

("Słowa mówione odlatują, słowa pisane pozostają").

Nie chcesz, aby "słowa mówione" Twojego wideo "odleciały", prawda?

Więc zapisz wszystko. Nie będziesz tego żałował.

Wniosek

Chociaż YouTube może mieć reputację rozpraszania, mam nadzieję, że przekonałem cię, że, jak każde narzędzie, prawdziwa wartość YouTube jest w tym, jak zdecydujesz się go używać.

Możesz tracić godziny na klikanie od polecanego filmu do polecanego filmu, ale możesz też spędzić tyle samo godzin na platformie ucząc się i przeglądając treści w języku docelowym.

Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, nie będziesz tracić czasu - będziesz go oszczędzać. Używając YouTube jako niemal niewyczerpanego źródła filmów w języku docelowym, będziesz uczyć się szybciej niż kiedykolwiek, co oznacza, że osiągniesz swoje cele językowe szybciej niż się spodziewasz.

Kiedy już wypróbujesz ten proces dla siebie, zostaw mi wiadomość w komentarzu! A jeśli używałeś już YouTube do nauki języka, daj mi znać, jakie były Twoje doświadczenia.

Aha, i jeszcze jedna rzecz:

Aby pomóc Ci zacząć używać YouTube do nauki języka, zebrałam listę moich ulubionych obcojęzycznych kanałów YouTube.