Jak uczyć się do IELTS: Porady i sztuczki od Asiya Miart z FasTrack IELTS

Jak uczyć się do IELTS: Porady i sztuczki od Asiya Miart z FasTrack IELTS

IELTS jest, prawie bez konkurencji, najbardziej popularnym testem biegłości w języku angielskim na świecie. Dla wielu osób nie będących rodzimymi użytkownikami języka angielskiego, jest to ostatnia bariera do odblokowania wspaniałych możliwości studiowania, migracji i pracy, które są dostępne tylko w języku angielskim.

Jeśli uczysz się do tego znanego i szanowanego testu, prawdopodobnie masz kilka pilnych pytań. Jaka jest najtrudniejsza z czterech sekcji? Jak dużo powinieneś się uczyć każdego dnia? I czy są jakieś powszechne błędy, na które należy uważać?

Zadaliśmy te pytania ekspertowi - FasTrack IELTSAsiya Miart. Możesz ją już znać z jej Kanał YouTubektóry pomaga ponad 450 tys. osób w zdaniu tego egzaminu. Asiya nie tylko założyła firmę zajmującą się coachingiem ludzi do sukcesu w IELTS, ale także sama przystępuje do niego co roku, aby zachować świeżość wiedzy.

Oto stanowisko Asiyi w sprawie niektórych powszechnych pytań od osób zdających egzamin oraz 10 jej najważniejszych wskazówek. Nie trzeba dodawać, że są one na wagę złota!

Aby zapoznać się z IELTS, sprawdź IELTS vs. TOEFL: porównanie dwóch głównych angielskich testów certyfikacyjnych

Przedstawiamy Asiya Miart

"Szkoda, że ktoś nie powiedział mi, że IELTS niekoniecznie wymaga pół roku czy roku przygotowań i dziesięciu powtórek - bo bardzo bałam się tego egzaminu!".

IELTS ma reputację bycia ... trochę podstępnym. Nawet jeśli to wszystko, co o nim wiesz, podróż Asiya z IELTS jest niesamowita. Urodziła się i wykształciła w Kazachstanie, ale zdecydowała się na wymarzone studia magisterskie na londyńskim uniwersytecie. Miała kwalifikacje akademickie, przeszła rozmowę kwalifikacyjną i przygotowała się do relokacji. Aby zająć swoje miejsce, musiała tylko uzyskać wysoki wynik w IELTS. Jej angielski był całkiem dobry, więc była pewna, że po sześciu lub kilku miesiącach nauki odniesie sukces.

Jednak! Data rozpoczęcia jej kursu zmieniła się w ostatniej chwili i Asiya miała tylko dwa tygodnie na przygotowanie się do IELTS.

Uczyła się strategicznie i była zaskoczona, że zdobyła nawet więcej punktów niż potrzebowała. W rzeczywistości jej wynik był świetny - 7,5! Dzięki temu cudowi w ostatniej chwili, Asiya przeprowadziła się do Londynu, studiowała magisterkę i dostała pracę w banku. Ale nigdy nie zapomniała, że zdała ten angielski egzamin w rekordowym czasie. Teraz prowadzi firmę, która pomaga innym osobom nie będącym rodzimymi użytkownikami języka angielskiego uczyć się do IELTS w najbardziej efektywny sposób. Wydawało się, że jest dobrą osobą, aby odpowiedzieć na ważne pytania...

Egzamin IELTS: najczęściej zadawane pytania

Ile czasu potrzebujesz, aby przygotować się do IELTS?

Według Asiyi, przygotowanie do IELTS zajmuje o wiele mniej czasu niż mogłoby się wydawać. Wielokrotnie wspominała, że Twoje przygotowanie powinno polegać na nauce techniki egzaminacyjnej, a nie na nauce pewnego mówienia po angielsku. Z reguły powinieneś mówić całkiem płynnie, zanim pomyślisz o zarezerwowaniu miejsca w sali egzaminacyjnej.

"Myślę, że istnieje trochę błędne przekonanie, ponieważ większość egzaminów wymaga dużego przygotowania. Ale IELTS jest egzaminem z języka angielskiego i zasadniczo odzwierciedla twoją znajomość angielskiego. Są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować się pod względem techniki egzaminacyjnej, ale możesz je zrobić stosunkowo szybko. Jeśli masz wymagany poziom znajomości angielskiego, powiedziałbym, że przygotowanie trwa około miesiąca. Szkoły języka angielskiego - nawet te duże w Londynie - nie oferują więcej niż osiem do dwunastu tygodni przygotowania do IELTS, a zwykle nawet mniej - między cztery a osiem."

Ile godzin dziennie powinienem uczyć się IELTS?

Może mógłbyś zdać IELTS w dwa tygodnie, jeśli jesteś naprawdę oddany, ale większość ludzi przygotowuje się obok pełnoetatowej pracy lub studiów. Jeśli tak jest w twoim przypadku, ile czasu powinieneś poświęcić na naukę?

"Powiedziałbym, że 30 minut dziennie i być może kilka godzin w soboty i niedziele. 30 minut każdego dnia jest o wiele lepsze niż 5 godzin w ciągu jednego dnia. Posiadanie pracy na pełen etat i studiowanie każdego dnia jest dużym wyzwaniem, więc dobrym pomysłem jest tylko przygotowanie się z około miesięcznym wyprzedzeniem. Owszem, może to zająć nieco więcej czasu, ale myślę, że kiedy przeciągasz to trochę za bardzo, nie robisz szybkich postępów."

Co jest najtrudniejszą częścią IELTS?

"Wiemy, co jest najtrudniejszą częścią IELTS na pewno, ponieważ są opublikowane statystyki. Za każdym razem, co roku jest to ta sama historia: najniższy wynik jest w sekcji Writing. Drugim najniższym jest Speaking. I myślę, że ludzie naprawdę nie spodziewają się tego, ponieważ biorą testy praktyczne i widzą swoje błędy w Listening i Reading, więc myślą, że to są obszary problemowe. Z drugiej strony, ludzie rzadko sprawdzają swoje testy ćwiczeniowe z Pisania, więc uczący się często myślą, "no cóż, OK, mogę napisać coś trochę później, jak już przećwiczę sekcję Czytania."

10 najlepszych porad Asiyi dotyczących przygotowania do IELTS

Co powinieneś zrobić...

1. Zrozumieć schemat oceny wewnątrz i na zewnątrz

Jedną z rzeczy, którą Asiya podkreślała wielokrotnie, było znaczenie zagłębienia się w to, jak IELTS jest oceniany. Nie tylko czytając schematy ocen - ucząc się ich niemal na pamięć, abyś mógł być pewien, że trafisz we wszystkie niezbędne kryteria.

Na przykład, egzamin z pisania nie polega tylko na pisaniu świetnych esejów. Nawet native speaker nie uzyskałby wysokich ocen, nie wiedząc, czego szuka egzaminator!

"Schemat oceniania egzaminu z pisania jest bardzo nakazowy - nie ma możliwości, abyś przypadkowo trafił we wszystkie wymagania. To wykracza daleko poza ocenę czyjejś znajomości angielskiego. Oczywiście, egzaminatorzy oceniają słownictwo i gramatykę. Słownictwo to 25 procent twojej oceny - zarówno złożoność, jak i dokładność. Jeśli używasz bardzo złożonych słów, ale niepoprawnie, Twój wynik będzie dość niski. Musisz znaleźć tę równowagę, aby uzyskać najwyższy możliwy wynik. Następnie, jak dobrze spełniasz wszystkie wymagania zadania? Wreszcie, musisz odpowiedzieć w wymaganym stylu. Bardzo ważne jest, aby mieć jeden pomysł na akapit, aby rozwinąć i wyjaśnić ten pomysł w pełni, nie skakać z jednego pomysłu do drugiego, ale połączyć swoje punkty."

2.Opracuj swoje terminy

Kiedy zapytałem Asiyę, jaki jest największy błąd popełniany przez takerów IELTS, odpowiedziała bez nawet wahania: "bałagan w swoich timingach".

"Niektórzy zdający nie zarządzają prawidłowo swoim czasem podczas egzaminu. To ma katastrofalne skutki. Na przykład w sekcji Reading, komuś zabraknie czasu, zanim zdąży przetransponować odpowiedzi do książeczki z pytaniami. Albo ktoś skończy czas w sekcji Pisanie i nie napisze konkluzji - traci się tam dużo punktów. Myślę więc, że zarządzanie czasem jest jedną z kluczowych umiejętności, aby uzyskać dobry wynik."

3. Zrób mnóstwo testów praktycznych

Testy praktyczne są podstawą strategii przygotowania do egzaminów Asiyi i łatwo zrozumieć dlaczego. Wydaje się, że jest to oczywiste rozwiązanie, aby zarządzać swoim czasem w wysoce ciśnieniowym egzaminie - przyzwyczajaj się do tego, jak to jest pisać esej przez pół godziny, lub odpowiedzieć na broszurę z pytaniami w ciągu godziny.

"Istnieją cztery oficjalne strony internetowe IELTS. Wszystkie one oferują darmowe testy praktyczne. Można też kupić oficjalną książkę z jeszcze większą ilością testów praktycznych - która jest ogromna! Polecam, myślę, że każdy powinien zaopatrzyć się w taką książkę".

Jeśli się zastanawiasz, cztery oficjalne strony internetowe IELTS to:

  • IELTS.org
  • IELTS Essentials
  • Strona internetowa British Council IELTS
  • Strona internetowa Cambridge IELTS

4. Skup się na sekcji pisania

Statystycznie rzecz biorąc, sekcja Writing jest miejscem, gdzie studenci tracą najwięcej znaków. Więc teraz wiesz to, jak możesz być bardziej przygotowany? Oprócz całkowitego zrozumienia schematu oceniania, Asiya podkreśla znaczenie dwóch rzeczy: ćwiczenia umiejętności pisania esejów specyficznych dla IELTS i otrzymywania informacji zwrotnych na temat swoich odpowiedzi.

"Zdecydowanie musisz ćwiczyć pisanie esejów. Praktyka naprawdę ma duże znaczenie. Im więcej piszesz, tym lepszy się stajesz. Ważne jest dla mnie, aby twoje eseje były sprawdzane pod kątem błędów słownych i gramatycznych. Istnieją platformy, na których możesz zlecić korektę swojego angielskiego pisma, lub możesz zarezerwować sesje z nauczycielem angielskiego. Strony internetowe do korekty są szybsze i tańsze, ale nie jest to tak dogłębne. Nauczyciel może powiedzieć ci, jak znaleźć wzorce w twoich błędach, pomóc ci wyrazić swoją perspektywę i powiedzieć ci, co musisz zrobić, aby się poprawić."

To chyba dobry moment, aby wspomnieć, że Preply oferuje lekcje online 1 na 1 z angielskimi którzy specjalizują się w coachingu IELTS.którzy z przyjemnością popracują z Tobą nad Twoimi umiejętnościami pisania.

5. Ćwicz egzamin z mówienia z partnerem

Sekcja Speaking jest konsekwentnie drugą najtrudniejszą dla studentów i częścią, która ma tendencję do powodowania największych nerwów. Jeśli podchodzisz do IELTS w centrum egzaminacyjnym - tradycyjny format - wtedy twój test Speaking będzie oddzielnym spotkaniem z głównym egzaminem. Niektóre części IELTS są dość łatwe do nauczenia się samemu, ale tutaj, Asiya's top wskazówka przygotowawcza była do ćwiczenia z kimś innym.

"W tej sekcji lekcje z korepetytorem pomagają najbardziej. Większość ludzi nie mówi wystarczająco po angielsku, ponieważ uczą się go w klasie. Znają słowa, znają struktury gramatyczne, ale nie mają zbyt wielu okazji do mówienia. Do pewnego stopnia możesz po prostu trenować siebie i rozmawiać w domu. Ale jeśli możesz zrobić kilka próbnych egzaminów Speaking, kiedy ktoś zadaje ci pytania, to będzie prawdziwa różnica. Zarządzanie czasem jest naprawdę trudne w sekcji Speaking i musisz poczuć, jakie będzie tempo egzaminu."

6. Bądź świadomy, że Twój egzaminator w sekcji Speaking może postawić przed Tobą wyzwanie!

Część ustna zajmuje mniej więcej tyle samo czasu, co ugotowanie jajka - 11-14 minut. Zachowanie zimnej krwi w tak krótkim czasie może być jednak wyzwaniem. Ważne jest, aby wiedzieć, co nas czeka i że egzaminator może zastosować kilka sztuczek.

"Musisz być przygotowany: egzaminator może Ci przerwać, aby zmienić temat, ponieważ jest to egzamin pod presją czasu. Poza tym, egzaminatorzy czasami celowo stawiają przed Tobą wyzwania. Powiedzą coś w stylu: "Czy zawsze tak jest?" "Czy naprawdę tak myślisz?". Musisz jednak pamiętać, że jest to dobry znak. Oznacza to, że twoje umiejętności mówienia są bardzo dobre i chcą zobaczyć, jak daleko mogą cię popchnąć. Ale jeśli nie jesteś gotowy, może to być odstręczające!".

Być może brzmi to dość zastraszająco, ale wchodzisz w to z otwartymi oczami. Z rozmowy z Asiya wydawało się jasne: dzień testu nie powinien być twoją pierwszą rozmową w tym niewygodnym formacie. Jest to tak nietypowa interakcja, że poczujesz się bardzo niezręcznie, jeśli najpierw nie przećwiczysz z partnerem. Poproś korepetytora lub przyjaciela, aby dać ci próbny egzamin, i nie powstrzymuj się przed przerwami!

Znajdź korepetytora IELTS online już dziś

Preply posiada wyspecjalizowanych korepetytorów IELTS od 5$/godz.

  • Zobacz korepetytorów
  • 1456 opinii, "Doskonały"

7. Rozważ wzięcie wersji online, jeśli jest ona ważna w Twojej instytucji

Przed pandemią, wzięcie IELTS oznaczało znalezienie centrum i zarezerwowanie miejsca w sali egzaminacyjnej. Jednak od kwietnia 2020 roku istnieje wersja online, którą możesz zdawać z domu: IELTS Indicator. Jest to o wiele krótsze, jeśli weźmiesz pod uwagę dojazd do sali egzaminacyjnej, i zabiera część logistycznego stresu z doświadczenia. Jednakże, jest to wciąż dość nowe rozwiązanie i nie ma takiego prestiżu jak oryginalny egzamin - nie wszystkie instytucje go akceptują. Czy Asiya poleciłaby to?

"Jeśli uczelnia, do której się ubiegasz, akceptuje wersję online, to myślę, że to faktycznie dobra opcja. Sama brałam udział w IELTS Indicator. Jest to mniej stresujące, ponieważ jesteś w domu, i zajmuje mniej czasu, ponieważ nie musisz być w ogromnym pokoju z mnóstwem ludzi. W oryginalnej wersji IELTS musisz być w jednym pomieszczeniu bez przerwy przez około 4 godziny. Jeśli więc uda się to skrócić do 3 godzin (gdy wykluczysz wszystkie kolejki i wpisywanie się), to już jest bardzo dobrze. A Twój egzamin z mówienia to też rozmowa w powiększeniu, a nie w cztery oczy. Myślę, że dla niektórych osób jest to mniej stresujące niż rzeczywiste przebywanie w jednym pomieszczeniu z egzaminatorem."

Co nie robić na egzamin IELTS...

1. Dążyć do uzyskania jak najwyższego wyniku

Przygotowanie do testu zmienia najlepszych z nas w perfekcjonistów. Jednak Asiya bardzo wyraźnie zaznaczyła, że IELTS nie jest czymś, w czym powinieneś być perfekcjonistą. To po prostu nie jest zaprojektowane dla każdego, aby uzyskać "najwyższy wynik".

"Bardzo często studenci pytają mnie: 'Jak mogę uzyskać najwyższy wynik?' A ja zawsze pytam ich: 'Ale dlaczego potrzebujesz najwyższego wyniku?' Większość ludzi w rzeczywistości potrzebuje wyniku 6,5 lub 7, aby zrobić to, co chcą. A 7 w czytaniu, na przykład, to 30 poprawnych odpowiedzi na 40. Można faktycznie popełnić sporą ilość błędów i nadal uzyskać dobrą ocenę.

Często podchodzę do tego egzaminu i za każdym razem się stresuję. Mimo, że nie muszę się specjalnie starać, żeby rozumieć lub czytać po angielsku, egzamin jest tak bardzo pod presją. Jest tak zaprojektowany, że nigdy nie masz wystarczająco dużo czasu. Nigdy nie czujesz się komfortowo. Celowo popycha cię do granic możliwości. Znam nawet nauczycieli, którzy są native speakerami, którzy kiedyś byli egzaminatorami, którzy ponownie podchodzą do egzaminu - i nawet oni nie zawsze uzyskują najwyższe wyniki!"

Mam nadzieję, że jest to motywująca rewelacja i nie zraża - nawet egzaminatorzy nie uzyskują najwyższych wyników, więc Twoje marzenia o doskonałości muszą odejść. To jest jeden test, w którym "wystarczająco dobry" naprawdę jest najlepszym, co możesz zrobić.

2. Korzystaj z nieoficjalnych testów praktycznych

Ponad 10,000 organizacji na całym świecie akceptuje IELTS, więc przygotowanie do testu to całkiem duży biznes. Istnieją tysiące stron internetowych przygotowujących IELTS, firm i kursów tam! Jednak Asiya wspomniała, że nie wszystkie mają taką samą wartość.

"Jedną wielką rzeczą, której należy unikać, są nieoficjalne testy praktyczne. Są one bardzo mylące, wprowadzają w błąd. I widzę ten problem przez cały czas. Bardzo często ludzie będą wysyłać mi wiadomość i mówić: 'Jestem tak zdezorientowany tym zadaniem z Pisma. Nie rozumiem, co mam zrobić. A ja patrzę na zadanie i nie jest ono sformułowane w prawidłowy sposób."

Zaznaczyła, że istnieją cztery różne komisje egzaminacyjne IELTS i wszystkie oferują testy praktyczne, więc nie ma potrzeby kupowania fałszywych papierów egzaminacyjnych z internetu. Dobrze wiedzieć!

3. Sikaj podczas egzaminu (jeśli możesz pomóc!).

Ok, oczywiście, Preply i FasTrack Education zarówno wspierać swoje prawo do sikania! Ale powinieneś być przygotowany: to będzie czterogodzinny egzamin pod intensywną presją czasu, a opuszczenie sali egzaminacyjnej może być zaskakująco czasochłonne.

"Nie ma przerw między sekcjami. Wypicie tej kawy rano może nie być dobrym pomysłem. Wolno ci iść do toalety w środku egzaminu, ale nie podczas instrukcji i nie w ostatnich dziesięciu minutach egzaminu. Zajmuje to jednak trochę czasu, wystawiasz rękę i inwigilator musi iść z tobą. Te sale są też dość duże. Zrobiłem to raz. Zajęło to około dziesięciu minut".

IELTS: uciążliwy, ale nie straszny, jeśli uczysz się mądrze

No i proszę - istota rady Asiyi była całkiem uspokajająca. Według niej, strategicznym sposobem na przygotowanie się do IELTS jest:

  • Weź dużo testów praktycznych
  • Zrozumieć schemat oceniania
  • Skupić się na części Pisanie i Mówienie, najlepiej z pomocą nauczyciela.

Według niej, jeśli odpuścisz sobie perfekcjonizm, możesz uporać się z tym w kilka krótkich tygodni, a potem po prostu zająć się swoim życiem! Taką wiadomość chcą usłyszeć wszyscy zdający egzamin z angielskiego.