Jak poprawić znajomość gramatyki angielskiej: 10 prostych wskazówek, które poprawią Twoją znajomość gramatyki angielskiej

Jak poprawić znajomość gramatyki angielskiej: 10 prostych wskazówek, które poprawią Twoją znajomość gramatyki angielskiej

Kiedy uczymy się języka angielskiego, napotykamy na wiele niejasności związanych z gramatyką. Często nie rozumiemy pewnych rzeczy, o których mówią rodowici Anglicy, ponieważ po prostu nie istnieją one w naszym ojczystym języku.

Ale nie rozpaczaj!

W tym artykule znajdziesz dziesięć wskazówek, które pomogą Ci poprawić znajomość zasad gramatyki angielskiej, a także dodatkową poradę, jak zapamiętać czasy czasowników, od eksperta YouTube w dziedzinie nauczania, Boba Kanadyjczyka.

Chcesz podszkolić swój angielski z domu? Zapoznaj się z najlepszymi kursami języka angielskiego online.

10 wskazówek, jak poprawić znajomość angielskiej gramatyki

Zaczynajmy...

1. Zwróć uwagę na apostrofy

Nie lekceważ tego ważnego znaku interpunkcyjnego, ponieważ apostrofu używa się do tworzenia spójników oraz przypadków dzierżawczych (np, siostra książka, John's syn Jana). Jeśli pominiesz apostrof, możesz łatwo zmienić znaczenie słów: its - it's, ich - they're. Uważaj!

2. Zawsze używaj przecinka po zdaniach wprowadzających lub przyimkowych.

Brzmi to tak, jakby nie miało sensu, ale w rzeczywistości jest to niezwykle proste. Zdanie przyimkowe to kombinacja wyrazów, której głównym elementem jest przyimek. Zazwyczaj wyrażenie przyimkowe zaczyna się przyimkiem, a kończy rzeczownikiem lub zaimkiem.

Oto kilka przykładów:

Pod stertą ubrań znaleźliśmy jego portfel.

Po ciężkim dniu w pracy Jean uwielbia odpoczywać na podwórku.

3. Zapamiętaj jak najwięcej heteronimów (homofonów) i sufiksów.

Słowa takie jak too - two, your - you're, akceptować - z wyjątkiem są homofonami, czyli słowami, które wymawia się tak samo, ale pisze inaczej. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak tworzyć nowe słowa w języku angielskim i jakich przyrostków używać. Na przykład, przyrostek -able może być dodany do słowa głównego fashionable; słowo to może istnieć bez przyrostka. Przyrostek -ible jest używany, gdy pewne słowo nie ma bez niego znaczenia: divisible.

4. Zrozumieć rodzajniki

W języku angielskim istnieją dwa rodzaje partykuł: rodzajnik określony (the) i rodzajnik nieokreślony (a/an). Pamiętaj, że a/an jest używane, gdy odnosi się do czegoś w ogólności, a the gdy odnosimy się do czegoś konkretnego.

Przykłady:

Ktoś zadzwonił do lekarza.

Ktoś zadzwonił do lekarza mieszkającego obok.

5. Rozumienie pojęcia "apozytyw".

W zasadzie apozytyw to rzeczownik lub zaimek umieszczony obok innego rzeczownika lub zaimka w celu jego wyjaśnienia lub identyfikacji.

Jest to wygodny sposób na dodanie szczegółów do zdania. Termin "apozytyw" pochodzi od łacińskiego słowa, które oznacza "umieszczenie w pobliżu", a apozytyw zazwyczaj pojawia się bezpośrednio po słowie lub wyrażeniu, które określa.

Przykład:

Był Hindusem, drobnym człowieczkiem z ogoloną głową i mętnymi, płynnymi oczami.

[subscription_form]

6. Użyj przecinka, aby oddzielić słowa that, who, oraz które

Ale rób to tylko wtedy, gdy wyrażenie zawiera informacje nieistotne, które można pominąć w zdaniu bez utraty jego podstawowego znaczenia. Przyjrzyjmy się przykładom.

Nikt nie ufa politykom, którzy kłamią.

Pan Trout, który ma na sobie czerwoną koszulę, ogłosił w tym tygodniu swoją kandydaturę na burmistrza.

7. Pamiętaj: Średnik zastępuje kropkę i oddziela dwa niezależne zdania.

Średnik może oddzielać dwa zdania lub niezależne zdania w zdaniu złożonym. Średniki są często spotykane w angielskiej literaturze pięknej.

Rodzina nigdy nie widziała pani Baker tak wściekłej; wszyscy myśleli, że służąca dostanie ataku serca.

8. Poznaj różnicę między rzeczownikami policzalnymi i niepoliczalnymi (noncountable).

Angielskie słowo many jest używane z rzeczownikami policzalnymi, na przykład, dress, house, samochóditp., a słowo much jest używane z rzeczownikami niepoliczalnymi, np, pieniądze, śnieg, czasitp. Wyrażenie dużo może być użyty zarówno z rzeczownikami policzalnymi, jak i niepoliczalnymi.

9. Pracuj nad poszerzaniem swojego słownictwa

Aby poszerzyć swój zasób słownictwa w języku angielskim, czytaj więcej książek, magazynów i gazet. Możesz również rozważyć udział w jednym z wielu kursów języka angielskiego online, aby wzmocnić szeroki zakres umiejętności.

"Aby udoskonalić umysł, powinniśmy mniej się uczyć, niż kontemplować". - Descartes

10. Sprawdzaj pisownię i czytaj to, co piszesz po angielsku

Do sprawdzania pisowni możesz użyć programu do sprawdzania pisowni online.

Sprawdź swój poziom znajomości języka angielskiego. Rozwiąż ten 5-minutowy test, aby sprawdzić, jak blisko jesteś osiągnięcia swoich celów związanych z nauką języka. Rozpocznij test

Jak zapamiętać czasy angielskich czasowników: porady eksperta Boba Kanadyjczyka

Jednym z problemów, z jakimi boryka się wielu naszych uczniów podczas nauki języka angielskiego, jest wiedza, kiedy należy użyć danego czasu. Nawet jeśli poznałeś zasady tworzenia zdań opisujących przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, bardzo łatwo jest je pomieszać. Poprosiliśmy o pomoc eksperta, Boba Kanadyjczykao kilka rad w tej kwestii. Jeśli go nie znasz, Bob jest nauczycielem w szkole średniej w Ontario, który tworzy doskonałe filmy na YouTube dla osób uczących się języka angielskiego. Jego kanał ma ponad 460 000 subskrybentów! Oto, co miał do powiedzenia:

"Bardzo pomocne może być zapamiętanie słów-kluczy, które pomagają Ci w myślach, kiedy mówisz. Jeśli na przykład uczysz się czasu przeszłego, ćwicz zdania, które zaczynają się od "wczoraj", "w zeszłym tygodniu" lub "w zeszłym roku". Pomoże Ci to zapamiętać, że za każdym razem, gdy mówisz "wczoraj", musisz mówić w czasie przeszłym. Jeśli zrobisz listę takich słów-wytrychów, a potem będziesz naprawdę ćwiczyć ich używanie, w końcu Twój mózg zapamięta czasy. Tak samo należy postępować ze słowami takimi jak "dzisiaj" dla czasu teraźniejszego i słowami takimi jak "jutro", "za tydzień", "za rok" dla czasu przyszłego.

Jeśli będziesz często ćwiczyć te małe triggery, po pewnym czasie staną się one podświadome. To byłoby moje największe zalecenie. Kiedy uczysz się czasowników w różnych czasach, upewnij się, że myślisz o tym, "Jak ułożyłbym zdanie z użyciem tego? Jakie słowo byłoby odpowiednie?".

Aby uzyskać więcej wspaniałych spostrzeżeń od Boba, sprawdź nasz wywiad Q&A z nim tutaj.

Czujesz się zainspirowany? Sprawdź nasz przewodnik po tym, jak uczyć się angielskiego.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące poprawy gramatyki angielskiej

Jakie są niektóre powszechne błędy gramatyczne?

Istnieje wiele błędów gramatycznych powszechnie popełnianych zarówno przez uczących się języka angielskiego, jak i jego rodzimych użytkowników. Przecinki, użycie zbyt wielu przysłówków lub przyimków, użycie strony biernej zamiast czynnej, użycie "it's" zamiast "its" (lub odwrotnie), pomieszanie "they're", "there" i "their" są częstymi (i możliwymi do uniknięcia) błędami.

Jak mogę sprawdzić swoje błędy gramatyczne?

Jednym z najbardziej użytecznych narzędzi, które możesz wykorzystać do poprawy swojej gramatyki, jest program do sprawdzania gramatyki online. Narzędzia te pozwalają na wprowadzenie tekstu do okna, a następnie podświetlają potencjalne błędy gramatyczne. Choć nie są one niezawodne, mogą pomóc Ci w podstawowych kwestiach.