9 najlepszych filmów do nauki brytyjskiego angielskiego według poziomu umiejętności

9 najlepszych filmów do nauki brytyjskiego angielskiego według poziomu umiejętności

Większość z nas zna dość dobrze amerykański angielski, w tym amerykański slang, ponieważ trudno uciec od amerykańskich filmów i programów telewizyjnych. A co ze slangiem brytyjskim? Jeśli ktoś określiłby Cię jako "wysportowanego ptaszka", czy uznałbyś to za komplement czy obelgę?

Brytyjski angielski może być zupełnie inny, nie tylko pod względem słów, których się używa, ale także pod względem sposób Począwszy od codziennych wyrażeń, a skończywszy na wyrażeniach używanych w stosunku do osób, których nie znasz.

Jak więc nauczyć się brytyjskiego angielskiego? Zacznijmy od filmów.

Jak uczyć się brytyjskiego angielskiego za pomocą filmów?

Filmy to świetny sposób na naukę języka angielskiego, ponieważ można zaangażować jednocześnie zmysły wzroku i dźwięku, aby lepiej zrozumieć dane słowo lub wyrażenie. Oto jak najlepiej wykorzystać to kinowe doświadczenie:

Wskazówka nr 1: Oglądaj z (angielskimi) napisami

Oglądaj z napisami w języku angielskim. Dzięki temu dowiesz się, jak pisze się dane wyrażenie lub czasownik frazowy, co jest przydatne, gdy natkniesz się na zwrot lub wyrażenie, które może wydawać się zupełnie bezsensowne (co może się zdarzyć, gdy używamy idiomów). Korzystanie z napisów może również pomóc w wymowie, ponieważ można jednocześnie czytać słowo i słyszeć, jak ktoś je wypowiada.

Co więcej, czytanie napisów pomaga również w zrozumieniu akcentu, ponieważ wiele osób uważa, że brytyjski akcent jest trudniejszy.

Wskazówka nr 2: Szukaj wskazówek wizualnych

Powodem, dla którego filmy mogą być naprawdę użyteczną metodą nauki, jest to, że otrzymujesz wiele wizualnych wskazówek dotyczących znaczenia danego słowa. Na przykład, jeśli bohater wyciąga ręce z kieszeni i marudzi, że jest "skint", możesz zgadnąć, że oznacza to, że nie ma pieniędzy.

Te wizualne wskazówki nie są obecne podczas czytania, więc oglądanie filmów może być świetnym sposobem na poszerzenie słownictwa konwersacyjnego.

Wskazówka nr 3: Znajdź filmy, które cię interesują

Zawsze powtarzam moim uczniom, że najlepszym sposobem na naukę angielskiego jest robienie rzeczy, które lubisz robić, tyle że po angielsku. Dotyczy to również filmów. Nasza lista zawiera filmy z wielu gatunków, ale możesz również wyszukać filmy podobne do tych, które oglądasz w swoim języku ojczystym - zawsze łatwiej jest się czegoś nauczyć, kiedy jesteś ciekawy i zainteresowany tym, czego się uczysz, bo wtedy nie czujesz, że w ogóle się uczysz!

Jesteś zwolennikiem seriali? Sprawdź nasz przewodnik po najlepszych serialach telewizyjnych do nauki angielskiego.

Teraz, gdy wszystko jest już gotowe, dlaczego nie usiąść wygodnie i nie napić się filiżanki kawy, oglądając te kultowe brytyjskie filmy.

9 najlepszych filmów do nauki brytyjskiego angielskiego (według poziomu zaawansowania)

Oglądanie filmów, które odpowiadają Twojemu poziomowi zaawansowania jest ważne, ponieważ może to być naprawdę przytłaczające i denerwujące, kiedy nie możesz zrozumieć niczego, co się dzieje. Oto kilka filmów podzielonych według poziomu zaawansowania, które pomogą Ci w Twojej podróży po brytyjskim angielskim.

Filmy dla początkujących użytkowników języka angielskiego

Wallace i Gromit: Klątwa królika doświadczalnego (The Curse of the Were-Rabbit)

Ten film, który prawdopodobnie jest mniej znany w Twoim kraju, to klasyk zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Przedstawiona w technice poklatkowej historia opowiada o Wallace'ie i jego psie Gromicie, którzy spotykają królika kradnącego warzywa z ogródka mieszkańców wsi i wyruszają na misję, aby go złapać. Język angielski w filmie jest bardzo prosty, ale humor często jest bardzo wyrafinowany. Zwyczaje i interakcje bohaterów są typowe dla angielskich wiosek, więc jest to świetny film na początek nauki angielskiego.

Ogólnie rzecz biorąc, polecam filmy animowane, ponieważ ich angielski jest dość podstawowy, gdyż są skierowane do dzieci. Można też spróbować "Chicken Run", "Flushed Away" lub starego klasyka - "Watership Down".

Cztery wesela i pogrzeb (Four Weddings and a Funeral)

Choć nie jest to współczesny wybór, to jeden z najbardziej znanych filmów brytyjskich. Charakteryzuje się typowym dla Wielkiej Brytanii humorem, który jest tak charakterystyczny, a także pokazuje, jak bardzo kultura brytyjska różni się od amerykańskiej. Na przykład, jak postać Hugh Granta często nieświadomie obraża ludzi. Lekki humor filmu (z wyjątkiem, oczywiście, sceny pogrzebu) sprawia, że ogląda się go bardzo przyjemnie - nawet nie zdajesz sobie sprawy, że oglądasz film w innym języku!

Shaun of the Dead

To przezabawna komedia/film o zombie. Jego akcja rozgrywa się w Londynie, a bohaterami jest dwóch naiwnych przyjaciół, którzy próbują uciec przed apokalipsą zombie. Jest to głównie parodia filmów o zombie i łatwo się ją ogląda, ponieważ język angielski nie jest szczególnie wymagający. Film pokazuje również zwykłe życie w mieście, a bohaterowie używają codziennego języka, który jest przydatny w rozmowach po angielsku w Wielkiej Brytanii.

Filmy dla osób posługujących się językiem angielskim na poziomie średniozaawansowanym

28 dni później

Dla tych z Was, którzy nie są zainteresowani dramatem czy komedią, polecam ten horror. Opowiada on o wirusie opanowującym planetę (brzmi znajomo?), który zamienia ludzi w zombie. Dzięki mniejszej liczbie dialogów niż w większości komedii czy dramatów, film ten świetnie nadaje się do poprawy rozumienia brytyjskich akcentów. Jeśli intryguje Cię Londyn jako miasto, film pozwala wyobrazić sobie całkowicie opuszczony Londyn.

Prawdziwa miłość

Ten film jest świetny, aby nauczyć się nieformalnych zwrotów, slangu i wyrażeń używanych przez Brytyjczyków. Pokazuje także różne akcenty brytyjskie (i irlandzkie), dzięki czemu można poznać wiele brytyjskich sposobów mówienia. Zalecam oglądanie tego filmu z napisami, nawet jeśli jesteś na poziomie zaawansowanym średnio-zaawansowanym, ponieważ w filmie użyto wielu slangowych terminów znanych tylko Brytyjczykom.
Uwaga: w tym filmie występuje nagość, dyskusje o czynnościach seksualnych i przekleństwa, więc unikaj pokazywania go dzieciom.

Bend it Like Beckham

Ten film jest być może mniej znanym filmem brytyjskim, ale pokazuje, co oznacza bycie "Brytyjczykiem" dla różnych grup ludzi. Bez obaw, to nie jest traktat filozoficzny, to po prostu film o dziewczynie, która kocha piłkę nożną i chce zrobić karierę, ale musi przekonać swoich konserwatywnych brytyjsko-indyjskich rodziców, że ta droga jest realna. Humorystyczny i jednocześnie wzruszający, polecam go na odprężające niedzielne popołudnie.

Filmy dla osób posługujących się językiem angielskim na poziomie zaawansowanym

Belle

Kolejny nietypowy film, Belle, opowiada historię nieślubnego dziecka zniewolonej Afrykanki i brytyjskiego oficera wojskowego, które zostaje sprowadzone do Wielkiej Brytanii, aby zamieszkać z wysoko postawioną rodziną ojca. Język jest tu bardziej wyszukany i mniej potoczny, jednak film ukazuje kolonialną historię Wielkiej Brytanii i pomaga rozwinąć zasób słownictwa. Ponieważ film jest dobrze napisany, oglądanie go z napisami pomoże ci poprawić umiejętności czytania i pisania.

Trainspotting

Ten film jest świadectwem wszystkiego, co wspaniałe w brytyjskim kinie - humorystyczny, mroczny, ostry i pięknie napisany, zamieniający slang i kolokwializmy w rodzaj poezji. Akcja Trainspotting rozgrywa się w Szkocji, a jej bohaterami jest gang narkomanów, którzy popełniają drobne przestępstwa, aby sfinansować swój narkotykowy nałóg.

Oglądając ten film, nauczysz się niezliczonych wyrażeń (używanych zarówno w Szkocji, jak i w Anglii) i ogólnie zrozumiesz antyestablishmentową subkulturę, która miała swoje dni w latach 90. Zdecydowanie polecam oglądanie tego filmu z napisami, ponieważ slang i akcenty stanowią wyzwanie, nawet dla doświadczonego użytkownika brytyjskiego angielskiego.

Attack the Block

Ten film to świetna komedia/horror o grupie kosmitów, którzy atakują gang uliczny w południowym Londynie. W filmie szczególnie silnie zaznaczony jest południowo-londyński akcent i używany jest wielokulturowy slang typowy dla nastolatków, dlatego polecam go osobom zaawansowanym, które chcą lepiej poznać londyński akcent i wyrażenia.

Nauka brytyjskiego angielskiego z korepetytorem

Sprawdź swój poziom znajomości języka angielskiego. Rozwiąż ten 5-minutowy test, aby sprawdzić, jak blisko jesteś osiągnięcia swoich celów związanych z nauką języka. Rozpocznij test

Szukasz hobby lub czegoś, co zapewni Ci rozrywkę w tych trudnych czasach? Nauka języka jest świetnym sposobem na utrzymanie aktywnego umysłu. To niesamowicie satysfakcjonujące uczucie, kiedy w końcu jesteś w stanie zrozumieć fragment książki, filmu lub serialu telewizyjnego (uwierz mi, obecnie zmagam się z francuskim)!

O ile samodzielna nauka w domu jest imponująca, o tyle nauka z korepetytorem języka angielskiego może pomóc Ci przenieść Twoje umiejętności konwersacyjne na wyższy poziom. Co więcej, jeśli planujesz przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii lub po prostu wolisz tamtejszy akcent (kto by nie chciał?), nauka z korepetytorem brytyjskiego angielskiego może pomóc Ciw poruszaniu się po zagmatwanym slangu i codziennych wyrażeniach używanych przez ludzi takich jak my.