7 bezkonkurencyjnych wskazówek, które dodadzą Ci motywacji do nauki nowego języka

7 bezkonkurencyjnych wskazówek, które dodadzą Ci motywacji do nauki nowego języka

Gdybyś miał jutro przebiec maraton, jak byś to zrobił?

Czy pobiegłbyś tak szybko, jak to tylko możliwe, chcąc mieć to już za sobą? Czy też nadałbyś tempo, upewniając się, że masz wystarczająco dużo siły, aby przebiec przez całą drogę do mety, która znajduje się 42 kilometry stąd?

Większość ludzi wybrałaby pierwszą opcję, ponieważ bieg sprintem przez całą długość wyścigu doprowadziłby do porażki lub przynajmniej uszkodzenia mięśni.

To zdrowy rozsądek, prawda?

Ale ta sama logika jest rzadko stosowana przez kogoś, kto decyduje się na naukę nowego języka.

Zamiast upewnić się, że masz energię na bieg, musisz utrzymać swoją motywację na wysokim poziomie, aby wystarczyła Ci na nieokreśloną liczbę lat.

To prawdziwe wyzwanie i niewielu osobom, które rozpoczynają "maraton" nauki języka, udaje się go ukończyć.

Ale Ty możesz to zrobić. I chcę Ci pokazać, jak to zrobić.

maraton

Przejdźmy więc od razu do rzeczy.

1. Sprecyzuj swoje powody do nauki nowego języka

W dzisiejszych czasach, wielu ludzi po raz pierwszy styka się z językami w szkole, gdzie są zobowiązani do nauki jednego lub kilku z nich jako obowiązkowych zajęć. Inni zaczynają uczyć się nowego języka jedynie z ciekawości, jako rodzaj hobby.

Interesujące jest to, że chociaż ogromna liczba ludzi zaczęła się uczyć języka w tym czy innym czasie, bardzo niewielu z nich osiąga jakąkolwiek biegłość.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak wiele osób rezygnuje z nauki języka wkrótce po rozpoczęciu nauki?

Odpowiedź ma związek z czymś, co nazywa się "motywacją wewnętrzną".

Motywacja wewnętrzna to rodzaj motywacji, która pochodzi z wewnątrz. Jest to suma Twoich wewnętrznych powodów, dla których podejmujesz działania, aby zrobić cokolwiek, co chcesz.

Aby osiągnąć w życiu coś ambitnego, potrzebujesz mnóstwa wewnętrznej motywacji, popartej przekonującymi i długotrwałymi powodami wewnętrznymi.

Ludzie, którzy zaczynają uczyć się nowego języka, ale potem rezygnują, są zazwyczaj w jednej z dwóch sytuacji:

 • Nie mają żadnej wewnętrznej motywacji i uczą się tylko z powodu zewnętrznych motywatorów (np. "Moja mama powiedziała, że muszę się uczyć francuskiego").
 • Mają motywację wewnętrzną, ale ich powody do nauki są słabe (np. "Ten język brzmi fajnie!").

Aby tego uniknąć, weź kartkę papieru i zrób listę wszystkich powodów, dla których chcesz się uczyć języka docelowego.

Pozwól, że podam Ci kilka przykładów:

 • Uczę się mandaryńskiego, aby móc lepiej porozumiewać się z moim ojcem, który pochodzi z Pekinu.
 • Uczę się francuskiego, żeby móc oglądać moje ulubione francuskie filmy bez napisów.
 • Otaczam się językiem niemieckim, aby móc głębiej połączyć się z kulturą moich przodków.

Kiedy masz już swoją listę, umieść ją na swojej ścianie i regularnie przeglądaj. Jeśli Twoje powody są dla Ciebie naprawdę ważne, to przeprowadzą Cię przez wszelkie trudności, jakie możesz napotkać podczas nauki.

2. Wizualizuj swój przyszły sukces

Poświęć kilka minut na wyobrażenie sobie swojego przyszłego sukcesu z językiem docelowym. Kiedy już stworzysz wizualizację, zapisz ją.

Jeśli myślisz "chcę być biegły", to nie wystarczy.

Kiedy uczysz się nowego języka jako zupełnie początkujący, łatwo jest mieć mgliste wyobrażenie o poziomie umiejętności, który chciałbyś ostatecznie osiągnąć.

Większość uczących się nie ma pojęcia o czym chcą rozmawiać, z kim chcą rozmawiać, ani w jakich kontekstach będą używać języka.

Mając tak mglisty cel końcowy jak płynność, trudno jest utrzymać motywację, aby rzeczywiście go osiągnąć. Nigdy nie wiesz, kiedy skończysz się uczyć, więc rzeczywisty sukces zawsze wydaje się wiecznością.

Aby poczuć się przyciągniętym w kierunku swoich celów nauki języka, musisz sprawić, by wydawały się one jak najbardziej realne, nawet jeśli jesteś dopiero początkujący.

Najlepszym sposobem na to jest technika zwana "wizualizacją".

Wizualizacja polega na użyciu wyobraźni, aby wyobrazić sobie dokładnie, jak będzie wyglądało Twoje życie, kiedy osiągniesz cel, aż do najmniejszego szczegółu.

Aby stworzyć potężną wizualizację dla Twoich celów językowych, oznacza to wyobrażenie sobie:

 • Co robisz
 • Kiedy to robisz
 • Gdzie jesteś
 • Z kim jesteś
 • Jak się czujesz w tej sytuacji.

Kiedy uczyłam się rosyjskiego, często wyobrażałam sobie, że z radością rozmawiam z rosyjską babuszką o jej życiu podczas II wojny światowej. Uwielbiam uczyć się o wojnie, więc to była dokładnie ta motywacja, której potrzebowałam, aby podtrzymywać moją znajomość rosyjskiego.

Ostatecznie, chcesz wizualizację, która rezonuje z tobą emocjonalnie. Jeśli wizualizacja jest emocjonalnie wpływowa i reprezentuje dokładnie to, co chcesz, aby Twoje życie było jak w przyszłości, będziesz mocno zmotywowany, aby to się stało.

Dosłownie zakochasz się w języku.

I to zrobi całą różnicę.

3. Ustal swoje priorytety i zaplanuj czas na naukę

Chociaż właśnie omówiliśmy skuteczne sposoby na stworzenie motywacji zanim zaczniesz się uczyć, istnieje również wiele sposobów na utrzymanie motywacji podczas nauki.

Co najważniejsze, kluczem do utrzymania motywacji podczas nauki jest to, aby rzeczywiście usiąść i uczyć się języka docelowego regularnie.

Niestety, nie ma tu drogi na skróty.

Powód jest bardzo prosty: jeśli widzisz, że podejmujesz działania, aby nauczyć się nowego języka, poczujesz się produktywny, a więc naturalnie będziesz chciał podejmować więcej działań.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na zwolnienie tempa i będziesz tylko myśleć o nauce języka, cała Twoja początkowa motywacja zniknie, a Ty poczujesz się leniwy i niezdyscyplinowany.

Tak więc, utrzymanie motywacji oznacza uczynienie z nauki języka regularnego priorytetu w Twoim życiu.

Ponieważ jestem pewna, że masz już wiele innych priorytetów, o które musisz się martwić (np. rodzina, dzieci, praca), następnym krokiem dla Ciebie jest upewnienie się, że zaplanujesz czas na naukę z wyprzedzeniem.

Z wydzielonym miejscem w Twoim harmonogramie, nauka języka stanie się znaczącą częścią Twojego życia, tak jak chodzenie do pracy czy oglądanie ulubionego programu telewizyjnego. Nie będziesz za nią tęsknić, więc w końcu zaczniesz nabierać rozpędu i robić prawdziwe postępy.

4. Śledź swoje postępy z dziennikiem nauki języka

Na początkującym etapie nauki języka, przechodzisz od braku umiejętności posługiwania się nim do posiadania pewnych umiejętności w bardzo krótkim czasie.

W ciągu kilku miesięcy, możesz znać wystarczająco dużo języka docelowego, aby prowadzić bardzo podstawowe rozmowy.

Jest to bardzo zauważalna poprawa, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że zaczynaliśmy od zera. Naturalne jest, że z czasem kolejne postępy będą coraz mniej zauważalne.

Pomyśl o tym. Przejście z 1 znanego słowa słownictwa do 101 znanych słów słownictwa jest ogromną 10000% poprawą.

Jednak przejście z 10 001 znanych słów do 10 101 znanych słów (ten sam wzrost o 100 słów) to prawie niezauważalny 1% postęp.

Ludzie często rezygnują z nauki przed etapem średniozaawansowanym, ponieważ są coraz mniej świadomi własnych postępów. Kiedy ich postępy są trudne do zauważenia, mają mniejszą motywację i dlatego decydują się zrezygnować.

Aby pozostać zmotywowanym, musisz być w stanie zobaczyć swoje postępy i śledzić je w czasie.

Proponuję, abyś prowadził dziennik nauki języka.

Po prostu znajdź lub kup pusty zeszyt i używaj go do zapisywania swoich codziennych wysiłków w nauce.

Zapisuj:

 • Czas i datę sesji nauki.
 • Jakie działania podjąłeś w tym czasie (np. rozmawiałeś z korepetytorem przez 30 minut)
 • Jakiekolwiek użyteczne słowa lub zdania, których się nauczyłeś.

Następnie, na koniec każdego miesiąca, przeglądaj zawartość swojego notatnika. Dzięki temu łatwo będzie Ci zobaczyć, czego się nauczyłeś i jak Twoje umiejętności wzrastają z czasem.

Prowadzenie dziennika nauki języka jest jedynym z potężnych nawyków językowych, które możesz wyrobić w sobie z czasem.

5. Wyznaczaj sobie cele i nagradzaj się

Po drodze możesz czuć się zdemotywowany w krótkim okresie czasu, na przykład kiedy masz problemy z pewnym pojęciem gramatycznym lub kiedy masz problemy ze znalezieniem partnerów do wymiany.

W takich sytuacjach, posiadanie listy powodów (z Kroku 1) i wizualizacji (z Kroku 2) zrobi ogromną różnicę.

Jednakże, ponieważ te rzeczy reprezentują długoterminowe cele, mogą nie wydawać się wystarczająco istotne, aby rozwiązać problem, który masz teraz, w tej chwili.

W tym miejscu pojawiają się cele krótkoterminowe.

Za każdym razem, gdy zmagasz się ze szczególnie trudnym problemem (np. testem, który musisz zdać lub przemówieniem, które musisz wygłosić), wyznacz sobie cel, aby go rozwiązać, i nagradzaj się, gdy go zrealizujesz.

Jeśli sprawisz, że nagroda będzie natychmiastowa i przekonująca, będziesz bardziej zmotywowany do jej zdobycia, niż zdemotywowany przeszkodą na swojej drodze.

Spróbuj dawać sobie nagrody, które są:

 • Intelektualne (np. "Jeśli pójdę na spotkanie grupy Mandarin meetup, kupię sobie nową książkę")
 • Emocjonalne (np. "Jeśli ukończę to grupowe wyzwanie nauki języka fińskiego, kupię sobie bilet do Helsinek w lecie")
 • Regularne (np. "Kupię sobie jedną grę wideo za każde trzy miesiące nauki")

Pomyśl o nagradzaniu siebie jak o umieszczeniu metalu przed magnesem. Metal nie ma innego wyboru, jak tylko zostać przyciągniętym w kierunku magnesu. W ten sam sposób możesz ustawić nagrody tak, abyś nie miał innego wyboru, jak tylko robić postępy w realizacji swoich celów.

6. Rób to, co sprawia ci przyjemność i jest wyzwaniem

W Kroku 4 mówiliśmy o tym, jak ważne jest podejmowanie działań i jak regularna praca nad językiem docelowym zmotywuje Cię do dalszej pracy.

Jednak nie wszystkie działania są tak samo motywujące. W rzeczywistości, jeśli nie jesteś ostrożny, niektóre z nich mogą być bardzo demotywujące.

Być może sam tego doświadczyłeś.

Czy kiedykolwiek próbowałeś podjąć się zadania, które było zbyt wymagające? Na przykład książka, która była powyżej Twojego poziomu czytania, albo gra, która była zbyt trudna dla Twojego poziomu umiejętności?

Czy próbowałeś kiedyś nowej wersji czegoś, co zwykle lubisz, ale co okazało się zbyt nudne? Na przykład kiepski film z aktorem, którego zwykle lubisz, albo kiepska restauracja w stylu, który zwykle lubisz?

Często zdarza się, że sama motywacja do zrobienia jakiejś rzeczy nie wystarczy, aby zagwarantować, że ją zrobisz. Ta rzecz musi być również odpowiednio przyjemna i wymagająca.

Podczas nauki nowego języka, prawdopodobnie będziesz dokonywał dziesiątek tysięcy małych wyborów. Będziesz wybierał, od którego zasobu zacząć, z którego korepetytora skorzystać, jakie filmy obejrzeć i jakie kursy śledzić.

Wszystkie te rzeczy muszą być na tyle wymagające, abyś mógł rozwijać swoje umiejętności i na tyle przyjemne, abyś wytrwał do końca.

Oczywiście, w przypadku wielu narzędzi, zasobów i metod nauki, nie będzie oczywiste, jak bardzo są one przyjemne lub wymagające, dopóki ich nie wypróbujesz. To sprawia, że znalezienie odpowiednich zasobów jest procesem prób i błędów, który będziesz doskonalił z czasem.

Na przykład, po latach nauki wielu różnych języków, odkryłem, że wolę używać książek Assimil i mojej metody tłumaczenia dwukierunkowego, aby rozpocząć naukę każdego nowego języka, którego się uczę.

Zwróć uwagę na to, co jest dla Ciebie wyzwaniem i przyjemnością, a w końcu znajdziesz najlepsze zasoby dla Twojego stylu uczenia się.

7. Nawiąż znaczące połączenie z native speakerem

Na początkowych etapach nauki języka, często potrzeba dużo czasu, aby poczuć się komfortowo w bezpośredniej interakcji z native speakerami.

Oczywiście, chcesz dojść do tego punktu, ale jesteś zbyt zajęty książkami, aplikacjami, słownikami i kursami, aby nawet zacząć martwić się o prawdziwych ludzi.

Jeśli w końcu nie wyrwiesz się z pętli jednego zasobu za drugim, staniesz się zbyt wygodny w uczeniu się z książek i zapomnisz, że głównym celem języka jest komunikacja między ludźmi.

W miarę zdobywania coraz większych umiejętności, będziesz ryzykował, że znudzi cię codzienna nauka, ale będziesz też zbyt przerażony, by sprawdzić swoje umiejętności na tubylcach. Kiedy utkniesz w tym miejscu, łatwo jest się poddać.

To, czego Ty (i wszyscy inni uczący się) potrzebujesz, to nawiązanie kontaktu z native speakerem tak wcześnie, jak to możliwe, abyś był zmotywowany do rozmowy z nim, kiedy już zdobędziesz niezbędne umiejętności.

Aby to zrobić, polecam:

 • Uczestniczyć w lokalnych spotkaniach i wydarzeniach kulturalnych
 • Odwiedzać sklepy, sklepiki i restauracje prowadzone przez tubylców
 • Połącz się z CouchSurferami mówiącymi w ojczystym języku, którzy odwiedzają Twoją okolicę
 • Zatrudnić nauczyciela mówiącego w ojczystym języku, kiedy jesteś jeszcze początkujący.

Najważniejszą rzeczą jest tutaj połączenie; nie musisz mówić w języku dopóki nie będziesz gotowy. Jednakże, kiedy będziesz gotowy, od razu będziesz miał w swoim życiu kogoś, z kim będziesz chciał rozmawiać.

 

Czas na osiągnięcie Twoich celów w nauce języka

Wielu uczących się języków traci motywację nie dlatego, że brakuje im talentu, czasu czy odpowiedniej metody. W głębi duszy nie wierzą, że mogą to zrobić, więc nigdy się tego nie trzymają.

Być może czytasz to wszystko i myślisz: "To jest o wiele za trudne, nie dam rady".

Ale możesz!

To są tylko bumy na drodze. Jeśli zobowiążesz się do wdrożenia tych siedmiu wskazówek, uda Ci się pozostać na torze i mieć wystarczająco dużo motywacji na drogę przed sobą.

Zanim pójdziemy, zostaw proszę komentarz poniżej i opowiedz mi o swoich doświadczeniach z motywacją do nauki języków obcych:

 • Czy kiedykolwiek poddałeś się po rozpoczęciu nauki języka?

 • Co robisz, aby pozostać zmotywowanym?

Czytaj więcej na: http://publidot.pl/